دسته بندی نشده

پوسیدگی دندان در کودکان؛ از علائم تا مهمترین علت های آن

یکی از بیماری های شایع دهان و دندان، پوسیدگی دندان می باشد. در واقع پوسیدگی دندان از بین رفتن بافت دندان ناشی از ایجاد اسیدهایی است که توسط میکروب های داخل دهان ترشح می شود و سبب می گردد تا مینای دندان از بین برود.

پوسیدگی دندان چیست؟

در حقیقت زمانی که فرد بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کند و باقی مانده های مواد غذایی داخل شیارهای دندان و نیز مابین دندان ها می مانند، میکروب ها و باکتری هایی که داخل دهان هستند به آن ها حمله کرده و با تجزیه مواد غذایی باقی مانده، اسیدهایی را از خود ترشح می کنند که این اسید ها زمانی که با مینای دندان در تماس قرار می گیرند سبب حل شدن یا تخریب مینای دندان می گردد که این تخریب مینای دندان به عنوان پوسیدگی شناخته می شود.

روش مقابله با پوسیدگی دندان

 

مهمترین روش مقابله با پوسیدگی های دندانی این است که مواد غذایی بین دندان ها را توسط نخ دندان خارج نموده و روزانه سه تا چهار نوبت مسواک بزنید.
بدیهی است از آنجا که نمی توانیم تعداد میکروب های داخل دهان را به صفر برسانیم، باید با مسواک زدن اصولی و به موقع، تعداد میکروب های دهانی را کاهش دهیم.

علائم پوسیدگی دندان در کودکان

کودکان در سنین بسیار پایین شناخت و تعریفی از درد ندارند. پس چگونه بایستی متوجه دندان درد آن ها شویم؟
جالب است بدانید پوسیدگی دندان در کودکان با علائمی همراه است که شناخت این نشانه ها کمک بسزایی در تشخیص پوسیدگی به والدین می نماید. اما این علائم کدامند؟

  • بی قراری های کودک
  • امتناع از غذا خوردن یا گریه کردن در زمان جویدن غذا
  • گذاردن دست خود بر روی گونه اش
  • ایجاد تورم در گونه های کودک
  • ایجاد تغییر رنگ لثه یا حتی پوست صورت که به صورت صورتی یا قرمز رنگ خواهد بود
  • متورم یا چرکی شدن لثه ها
  • تغییر رنگ لثه ها
  • عفونت های دندانی
  • بوی بد دهان

 

همچنین بهتر است با رویش اولین دندان شیری حدود شش ماهگی کودک خود را برای بررسی های لازم به دندانپزشک کودکان ببرید تا بایدها و نبایدها را قبل از اینکه روند پوسیدگی شروع شود، دریافت کرده و به صورت منظم تحت نظر بوده تا در صورت وجود هر گونه مشکلی سریعا مطلع شوید.

 

در نهایت ذکر این نکته ضروری به نظر میرسد که مشخص ترین علائم پوسیدگی دندان امتناع از غذا خوردن کودک می باشد و تمایل وی بیشتر به سمت میل کردن نوشیدنی ها به جای جویدن مواد غذایی خواهد بود. زیرا جویدن مواد غذایی سبب ایجاد درد می گردد و از آنجا که کودک تعریف درستی از درد نداشته و به اشتباه جویدن غذا را علت درد می داند، نوشیدنی ها را جایگزین غذا می کند!

در چنین مواقعی بهتر است به صورت اورژانسی به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید تا علت درد دندان مشخص شود.

لکه های سیاه روی دندان کودکان

وجود لکه های سیاه بر روی دندان ها می تواند ناشی از مصرف قطره آهن و رسوب رنگدانه های آهن روی سطوح دندانی باشد. در مواردی نیز، این تغییر رنگ می تواند ناشی از ابتلا به پوسیدگی دندان باشد.در واقع عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سبب پوسیدگی دندان کودکان و تغییر رنگ و سیاهی آن ها شده است. همچنین رسوب قطره آهن روی دندان ها میتواند باعث تغییر رنگ دندانها شود.

 

در هر دو صورت تنها راه مقابله با لکه های سیاه دندانی رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان می باشد که اگر بهداشت دندان ها به درستی رعایت شود از بروز تغییر رنگ دندان و پوسیدگی می توان پیشگیری نمود. لازم به ذکر است که رعایت بهداشت دهان و دندان از بدوتولد یک امر ضروری است.

در خصوص سیاهی دندان ناشی از رسوب قطره آهن گفتنی است که ابتدا قطره آهن را در حلق کودک خود بچکانید و پس از استفاده قطره آهن، دهان کودک خود را با خوراندن مقدار کمی آب شست و شو دهید. همچنین دقت نمایید نیم ساعت قبل و پس از مصرف قطره آهن به هیچ عنوان از مرکبات و مواد غذایی ترش استفاده نکنید.

علت پوسیدگی دندان‌ در کودکان

گاهی اوقات والدین به دندانپزشک اطفال مراجعه نموده و با اطلاع یافتن از تعداد پوسیدگی های دندانی کودک خود متعجب می شوند و در این حین تعداد کثیری از سوالات پرسیده می شود تا علت آن را جویا شوند.

اما علت پوسیدگی دندان در کودکان چیست و چه عواملی زمینه ساز ابتلا به این عارضه می شود؟

از مهمترین علت پوسیدگی دندان عدم رعایت بهداشت دهانی می باشد.

 

از دیگر علل ابتلا به این عارضه استفاده از مواد غذایی به ویژه مواد قندی مصرفی می باشد. لذا بایستی دقت نمایید مواد قندی که چسبنده نیستند به صورت کاملا محدود استفاده شود و از مصرف مواد قندی چسبنده پرهیز نمود. به طور مثال مواد قندی چسبنده همچون؛ گز، سوهان، پاستیل، لواشک، آبنبات، تافی، بیسکویت، نقل، اسمارتیز و خیلی موارد دیگر که چسبندگی بسیار شدیدی داشته و سبب پوسیدگی های دندانی می شود، به هیچ عنوان نباید استفاده شوند.

از سوی دیگر عادت های بد دهانی همچون نگه داشتن مواد غذایی هنگام غذا خوردن از دلایل دیگر ابتلا شدید پوسیدگی می باشد. بهترین حالت برای ترک چنین عادت غذایی این است که زمان مشخصی برای غذا خوردن کودک خود در نظر بگیرید و در چنین مواقعی می توانید از ساعت شنی جهت تعیین زمان مشخص استفاده نمایید.

همچنین دقت نمایید در زمانی که قصد دارید به کودک خود غذا دهید او را از تماشای تلویزیون و بازی منع کنید، زیرا این امر موجب می شود تا کودک محو تماشای برنامه های تلویزیونی شده و در این هنگام غذای داخل دهان نجویده باقی بماند که این عادت بد از دلایل اساسی ایجاد ابتلا به پوسیدگی های شدید دندانی می شوند.

پوسیدگی های زودرس دندانی

پوسیدگی های زودرس دندانی عارضه ای است که در کودکان بسیار کم سن اتفاق می افتد. گاها دیده می شود که کودکان در سنین زیر دوسالگی به این عارضه مبتلا می شوند و زمانی والدین متوجه آن می شوند که پوسیدگی شدید شده و تاج دندان به صورت کامل از بین رفته است.

در چنین مواقعی کودک بسیار بیقرار بوده و با دردهای بسیاری مواجه می شود که حتی از شیر خوردن امتناع می ورزد. این نوع پوسیدگی ها که تنها ظرف مدت زمان کوتاهی پس از رویش دندان اتفاق افتاده، تنها به دلیل تمیز نشدن دندان های کودک پس از شیر خوردن بوده است و در خیلی از موارد، در طول شب شیشه شیر یا سینه مادر داخل دهان کودک بوده است!

در صورتی که کودک به صورت مرتب در طول شب شیر استفاده کند این امر خود می تواند زمینه ساز ایجاد پوسیدگی های شدید دندانی شود. لذا برای آنکه از بروز این عارضه پیشگیری نماییم، بهتر است بالای تخت کودک گاز استریل وجود داشته باشد که پس از شیر خوردن دندان های کودک با استفاده از گاز استریل نمناک تمیز شود.

همچنین باید دو جرعه آب جوشیده ولرم شده به کودک داده شود تا شیرهای باقی مانده در دهان او شسته شده و قورت داده شود.

شایان ذکر است، درمان پوسیدگی های زودرس دهانی با سن زیر دو سال، بسیار سخت بوده و در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می شود.

با توجه به توضیحات فوق، رعایت بهداشت دهانی کودک بسیار حائز اهمیت بوده و کمک می نماید تا از انجام درمانهای های دندان پزشکی تحت بیهوشی پیشگیری نمایید.

بهداشت دهان و دندان در دوران نوزادی

رعایت بهداشت دهان و دندان بایستی از دوران نوزادی شروع شود و پس از هر بار شیر خوردن با کمک گاز استریل نمناک روی لثه ها، سقف دهان و همچنین روی زبان کودک تمیز شود، این امر از شروع پوسیدگی های زودرس دندانی جلوگیری کرده و نیز در کاهش رفلاکس معده کودک نقش به سزایی دارد.

نویسنده

نویسنده سایت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *